Ağız kokusu neden oluşur? Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

AĞIZ KOKUSU NEDİR, SEBEPLERİ NELERDİR?

Birçoğumuz ağız veya nefes kokusu durumuyla karşı karşıya kalmışızdır. Bu bizi bazen mahcubiyete, strese, bazen geri çekilmeye bile itmiştir. Peki, nedir bu ağız kokusunun sebebi? Ağız ve nefes kokusunun birçok sebebi olabilir ama en yaygınlarından bahsedecek olursak; reflü rahatsızlığına sahip olmak, sinüzit veya bademcik enfeksiyonuna kapılmış olmak, yanlış gıdalardan fazla yemek, ağız bakımına önem vermemek başta gelen sebeplerdir.

Belki ilk maddeleri engellemek insanın elinde olmayabilir; ancak ağız bakımı bütün insanların elinde olan bir şeydir. Günlük ağız bakımınızı ihmal etmemek ağız ve nefes kokusunu eğer çok ciddi bir hastalığınız yoksa büyük oranda engelleyecektir.

AĞIZ KOKUSU NASIL ÖNLENİR?

Ağzınızda biriken ölü ve ölmeye yüz tutmuş bakteriler ağız kokusunun en büyük sebeplerindendir. Dişlerinizi günde en az 2 kere fırçalayarak, dil temizliğinizi yaparak ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi ile dişlerinizin aralarını temizleyerek ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz. Gün içinde mutlaka 2 litre kadar su içmelisiniz. Eğer geniz akıntınız varsa mutlaka bir Kulak Burun Boğaz doktoruna görünmelisiniz.

Ayrıca ağız kokusuna sebep olan bir diğer faktör ise hepimizin de bildiği gibi çürük dişlerdir. Eğer çürük dişleriniz varsa hiç vakit kaybetmeden onları hemen tedavi ettiriniz. Bu sayede çürük dişlerin hem öldürücü ağrılarından hem de kötü kokularından kurtulmuş olursunuz.

AĞIZ KOKUSUNU ÖNLEYİCİ BİTKİSEL VE TIBBİ ÇÖZÜMLER

Ağız ve nefes kokusuna sebep olan bir diğer faktör de aç kalmaktır. Gün içerisinde aç kaldığınız takdirde nefesiniz kokmaya başlayacaktır. Eğer nefesinizin koktuğunu bilmiyorsanız, insanların sizden niçin kaçtığını da anlayamazsınız. Bu nedenle öğün atlamayınız ve ara öğünleri kesinlikle ihmal etmeyiniz.

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra eczaneden aldığınız gargarayla 20 saniye gargara yaparsanız, ağzınız bakterilerden arınmış olur, kokuyu büyük bir miktarda önler. Ayrıca enfeksiyonun sebep olduğu ağız kokusuna doktor tavsiyesiyle kullanılan antibiyotik ilaçlar önlem alabilir. Ardıç tohumu çiğnemek, sirkeyi bala karıştırıp ağzınıza çiğnemek, ada çayı ile gargara yapmak ağız kokusunu önler.

Ayrıca gün içerisinde ağzınıza ara ara alacağınız karanfil de ağız kokunuzu azaltacaktır. Almış olduğunuzun karanfili dilinizin altında saklayınız.

Ağız kokusu neden oluşur? Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?
Değerlendir