Astım Hastalığı Nedir? Astım Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Astım Hastalığı Nedir?

Nefes aldığımızda bronş adı verilen özel yapılar sayesinde hava akciğerlerimize iletilir. Çeşitli etkenler nedeniyle bronşlarda meydana gelen aşırı kasılma ya da gerilmeler nedeniyle kişide solup alıp vermede zorlanmalar gerçekleşebilir. Bu şekilde bronşlarda meydana gelen kasılmalar sonucu astım hastalığı ortaya çıkar ve nöbetler şeklinde seyredebilir.

Aynı zamanda astım hastalığının ortaya çıkmasında bronşların daralması ile birlikte başka nedenler de bulunabilir. Bronşu saran zarın şişmesi sonucu hava yollarında daralmaların olması, mukusun (balgam, sümük) fazla salgılanması sonucu hava yollarında tıkanmaların gerçekleşmesi de bu nedenler arasındadır.

Astım Hastalığına Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Kişide astım hastalığının ortaya çıkmasında ailevi kalıtımımız ve çevresel faktörler etkilidir. Ailesinde astım rahatsızlığı olan kişilerde ve yaşam koşulları uygun olmayan kişilerde astım hastalığına rastlanma ihtimali yüksektir.

Alerjik faktörler astımı tetikleyen en önemli etkenlerdir. Polen, toz, hayvan tüyü gibi maddelere karşı kişilerde duyarlılık oluşabilir ve astıma rastlanabilir. Havadaki nem oranı da astımı tetikleyebilir. Bu nedenle mevsim değişiklikleri astım ataklarının seyrini ciddi derecede etkiler. Özellikle soğuk havalarda hastaların astım atakları daha da sıklaşır. Bazı kimyasal maddeler de vücudumuzda istenmeyen reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle sigara dumanı, tebeşir tozu. parfüm kokusu gibi maddeler astımı tetikler. Kuaför, marangoz, fırıncı gibi meslek gruplarında çalışan kişilerde astım başlangıcı için risk grubunu oluşturabilir.

Astım Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Astım hastalığında hava iletimini sağlayan bronşlarda daralmalar oluştuğundan dolayı nefes alma/vermede güçlükle birlikte hırıltılı solunum görülür. Bronşun çevresindeki kasların kasılması ve mukus salgısındaki artış aynı zamanda öksürüğün oluşmasına neden olur. Öksürük özellikle sabaha karşı kendini gösterir ve uykudan uyandıracak kadar kuru ve inatçı bir öksürüktür.

Ayrıca astım hastaları soludukları nefesin yetmediğini düşündüğü için sık sık nefes alıp verir. Egzersiz yapmak zaten güç olan nefes alıp verme işlevini daha da zorlaştıracağı için egzersiz yapmak isteyen astım hastalarının öncesinde astım atağını engellemek için astım ilacı kullanmaları gerekir.

Astım Hastalığının Tanı ve Tedavisi Nedir?

Astım hastalığının tanısı zor olmamakla birlikte bir uzman tarafından belirtilerin gözlenmesi ve gerekli tetkiklerin yapılması ile kolaylıkla konulabilir. Doktorun belirlediği tedavi metodunun yanında astımlı kişiler sigara kullanımından kaçınarak, alerji yapıcılardan uzak durarak, rutubetli ortamlarda bulunmayarak vs. yaşam koşullarını iyileştirerek tedavi sürecini kolaylaştırabilirler.

Astım Hastalığı Nedir? Astım Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
Makaleye oy verin :