Ayak Bakımı Nasıl Yapılır, Ağrıyan Ayaklar İçin Neler Yapılabilir?

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak bakımı, kişinin ayak sağlığı için çok fazla önem arz etmektedir. Kişiler gün boyu ayakta kalmakta, özellikle yoğun iş temposuna sahip kişilerin ayakları saatlerce ayakkabılarının içinde havasız kalmaktadır. Ayak bakımı için, ayakların temiz tutulması yani hijyeni çok önemlidir. Özellikle gün boyu ayakkabı giymekte olan kişilerin buna dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ayak sağlığının sağlanması için, her gün ayakların ılık bir suda sabun ile yıkanmaları gerekmektedir. Bireyler, yıkanan ayaklarının kan dolaşımının sağlanması için yaptıkları yıkama işleminin ardından ayaklarının bir miktar soğuk su ile yıkanmalarını da sağlamalıdırlar. Yıkanan ayaklarda mantar oluşumlarını engellemek adına yıkama işlemi sonrasında kurulama işlemi yapılmalıdır. Kurulama işlemi sırasında ayak parmaklarının da aralarının kurulanmasına özen gösterilmelidir.

Ayak Bakım Önerisi

Size evde kolayca yapabileceğiniz ve kendinize vakit ayırmanın tadını yaşayıp paranızın cüzdanınızda kaldığı pratik çözümler sunacağım. İlk olarak ılık su hazırlıyoruz ve içine bi miktar kaya tuzu atıyoruz. Bu tuzlu su karışımı ayaklarınızdaki ödemi ve yorgunluğu atmak için bire bir. Bunu yoğun bir günün akşamına da yapabilirsiniz. Yaklaşık 15-20 dakika suda beklettikten sonra bir topuk taşı veya ayak törpüsü ile sertleşen, çatlamış bölgeleri ve toğuğu iyice ovuyoruz. Bu işlem ne kadar uzun sürerse sonuç o kadar iyi olur. Taze deriye ulaşana kadar bu işlem yapılır ve dilerseniz pedikürünüzü bu aşamadan sonra yapabilirsiniz. Daha sonra ayak kremi uygulayın biraz emdikten sonra havlu çorap giymenizi öneririm. Bu tarz çoraplar kremin daha çok tene nüfus etmesini sağlar. Eğer ayak kreminiz yoksa vazelin de sürebilirsiniz. Be bademli ayak kremlerini öneriyorum. Badem cilde gerçekten çok iyi geliyor. Bu bakımı ayda bir yapmaya çalışın. Düzenli olarak yapıldıgında cilt bariyerinizi güçlendirmiş ve kızarıklıkları azaltmış olursunuz.

Ağrıyan Ayaklar İçin Neler Yapılabilir?

Ayak ağrısının pek çok sebebi bulunmaktadır. Gün boyu ayak üzerinde durmak ve vücudunun tüm ağırlığının ayaklar üzerine binmesi bu sebeplerden biridir. Bazı fizyolojik ve genetik etmenler de ayak ağrılarına sebep olabilmektedir.

Ayak ağrılarını dindirecek yöntemlerden biri, ayakta şok etkisi yaratmaktır. Bu işlem bireyin ayaklarını yaklaşık 7-8 dk ılık su içinde bekleterek sonrasında soğuk suya sokmaları ile olur. Bu işlem ağrıyan ayakların ağrılarının hafiflemesini sağlamaktadır. Ağrının oluşmasına dolaşım bozuklukları da sebep olabilmektedir. Ayakların hareketsiz bırakılmaması zaman zaman oynatılması önemlidir. Bunun dışında topuk dikeni gibi topukta yani ayak tabanında oluşan rahatsızlıklar için, birey bu konu ile ilgili bir uzmana başvurmalı ve tedavisini almalıdır. At kestanesi, zeytin yağı, keten tohumu yağı ve sarı kantaron yağının da ağrıları iyi geldiği araştırmacılarca ve alternatif tıp bakımından kabul görülmüştür. Bu bitkisel malzemeler ağrı olan bölgeye sürülerek masaj yapıldığında, ağrıyan bölgede rahatlama sağlanmaktadır. Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 23:55

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır, Ağrıyan Ayaklar İçin Neler Yapılabilir?
Makaleye oy verin :