Bebeklerde Uyku Düzeni ve Sorunlarının Çözümü

Bebeğim Uyumuyor Ne Yapmalıyım mı diyorsunuz?

Bebeğimize ikinci haftadan itibaren gece gündüz farkını ayırt etmesini öğretebiliriz, bu uyku düzeni nasıl sağlayabileceğimize dair bazı öneriler;

Gündüz vakitlerinde sık sık kucağımıza alarak dış dünyanın farklılıklarını algılamasını sağlayabiliriz. Gün içerisinde olabildiğince uyanık tutmaya çalışmalıyız. Uyumadan önce mutlaka beslemeliyiz. Uyku öncesinde ılık bir banyo yaptırmalıyız. Uyku vakitlerinde ev içerisinde ani değişimlerden kaçınmalıyız. Birden yüksek sesle televizyon açmak ya da ani hareketlerde bulunmamalıyız. Derin uykuya geçişini takip etmeliyiz. Bunu ağız ve burun hareketlerinden anlayabiliriz. Özellikle de gece uykularında olabildiğince kadar sakin bir ortam sunmaya çalışmalıyız. Bebeğimizin uykusu geldiği zaman yaptığı vücut hareketlerini takip edelim ve bunları anlamaya çalışalım. Gece uykularında odasına götürelim, ışığı kapatalım ancak kapısını yarı açık bırakmamız gereklidir. Pijama giydirmek, ninni söylemek ya da hafif bir müzik… Onun uykuya gidişini törensel bir havayla bebeğimize yaşatmamız onun uykuya hazırlanmasını ve daha çabuk uyumasını sağlayacaktır. Bebeği istemediğiniz bir şeye zorlamak ya da sert hareketlerde bulunmak onu huzursuz eder. Bu tarz yaşanabilecek anlaşmazlıklar mutlaka uyku öncesi çözülmelidir. Bebeğimizi uyuması için asla zorlamayalım. Ağlayarak uyanması durumunda yumuşak bir şekilde ve tatlı bir dille konuşarak, sakinleştirerek tekrar uyumasını sağlayalım. Evdeki ritüellerimizi çok fazla bozmamaya çalışalım. Bebeklerimiz, uyku düzenine çabuk alışırlar. Olabildiğince rahat olmalıyız, ve onları zorlamaktan kaçınmalıyız. Gözlemlerimize göre uyku saatlerini belirleyerek bir takvim oluşturabiliriz. Bu saatler bizim istediğiniz saatler değil, çocuğumuzun doğal vücut ritminin belirlediği saatler olmalı.

Bebeklerimiz aslında uyku düzenine çok çabuk alışırlar. Ancak bu konuda bizimde sakin ve sabırlı olmamız gereklidir. Bebeğimiz büyüdükçe dış dünyasını tanımaya başlayacak ve gece uykuları uzarken gündüz uykularında azalmalar olacaktır hatta bunun yerini ufak şekerlemeler alacaktır.

Bebeğimizin kendi uyku düzenini ayarlamasına fırsat vermeliyiz ve ona zaman tanımalıyız.Bu nedenle ona karşı sabırlı olmalıyız. Böylelikle onun uyku döngülerinin giderek belli bir düzene girdiğini görebiliriz.

Umut ederiz ki o dünya tatlısı bebişiniz düzenli uyku alışkanlığını biran önce edinir ve sizde onu uyuturken ve uyutmak istediğinizde artık zorlanmazsınız

Bebeklerde Uyku Düzeni ve Sorunlarının Çözümü
Makaleye oy verin :