Çok Fazla Şeker Yediğinizin 7 Belirtisi

Hayat bazen adaletsiz olabilir. Hepimiz sadece şekeri sevmemize rağmen, şekerin sağlığımıza zarar vermesi söz konusudur.

Tatlının tadına karşı konulmaz, ama şekerin etkilerini öğrenir öğrenmez, kesinlikle mümkün olduğunca uzak durmaya çalışacaksınız.

Aşağıdaki belirtiler çok fazla şeker tükettiğinizi gösteriyor ve bu konuda bir şeyler yapmanın zamanı geldi de geçiyor:

Şeker / Karbonhidrat İsteği

Muhtemelen tatlı bir şey için can atıyorsanız muhtemelen bir şeker bağımlısısınız. Şeker bağımlılığa neden olur ve tüketimi, şeker isteklerinin zincir reaksiyonuna yol açar.

Enerji eksikliğive yorgunluk

Sürekli yorgun hissediyorsanız ve enerjiniz eksikse, muhtemelen çok fazla şeker tüketiyorsunuz demektir. Şekerde yüksek besinler geçici olarak enerjiyi artırır ve daha sonra bir çöküş yaşarsınız ve gün boyunca yorgun kalırsınız.

Kilo Alma

Şeker lif ve protein içermez, bu yüzden tokluk hissi yaratmaz ve tükettiğimiz daha fazla şeker, daha fazla kalori almamıza neden olur. Şeker, enerji için kullanılmak üzere şekeri vücut organlarına taşıyan insülin salınımını tetikler.

Bu nedenle, şekerin aşırı alımı, zamanla mevcut insüline karşı daha fazla insülin üretmek için vücuda bir mesaj gönderir. Bu durumda, vücut normal miktarda insüline tepki gösteremez ve gerektiği gibi şeker kullanamaz.

İnsülin direnci, pankreas bunaldığında, diyabet kadar kilo alımı ve obezite ile de bağlantılıdır.

Sık Soğuk Algınlığı ve Grip

Şeker alımının yüksek olması ayrıca bağışıklık sistemini ve bağışıklık sisteminin soğuk algınlığını, virüsleri, grip ve kronik hastalıklarıönleme yeteneğini zayıflatır. Şeker tüketimini azaltmayı başarabilirseniz, bu sağlık sorunlarının riskini azaltabilirsiniz.

Tat Algılama Duyusundan Yoksunluk

Alpert çok fazla şeker alımının şekere toleranslarını artırarak tat tomurcuklarını bombaladığını iddia ediyor. Bu nedenle, zamanla daha tatlı yiyecekler için istek duymaya başlayacaksınız.

Başlangıçta zordur, ama şeker alımını azaltmayı başarırsanız, tolerans seviyesini de düşüreceksiniz ve böylece düşük şeker miktarlarından memnun kalacaksınız. Belli bir süre sonra, bazı şeyler sizin için çok tatlı olacak.

Bulanık Beyin, özellikle bir yemekten sonra

Beyin bulanıklığı, düşük kan şekerinin en sık görülen semptomlarından biridir. Yüksek şeker miktarlarının tüketimi hızla artar ve daha sonra kan şekerini düşürür. Uzmanlar kan şekerinin yanlış kontrolünün bilişsel sorunlar ve bozulma riskini artırdığını iddia ediyorlar.

Cilt ve ayak sorunları ve gözaltındaki koyu halkalar

Tüketilen şeker vücutta iltihaplı bir etki gösterir ve bu nedenle akne, egzama, rosacea ve aşırı kuruluk ve yağlılık gibi çeşitli enflamatuar cilt sorunlarına neden olur. Şeker alımını azaltırsanız, cildiniz temiz ve yumuşak hale gelir.

Dahası, New York’ta bir podiatrist olan Dr. SherriGreene, şekerin enflamatuar etkilerinin plantarfasiitise neden olabileceğini iddia ediyor. Bu durum, topuklar ve ayak tabanlarındaki kalın dokusunda ağrıya yol açar.

Tatlı yiyeceklerin aşırı alımı, aynı zamanda gözlerin altındaki koyu halkalar tarafından sıklıkla görülen adrenalin yorgunluğuna da neden olabilir.

Yukarıda belirtilen belirtilerle karşılaşırsanız, sağlığınızı iyileştirmek ve sayısız sağlık sorunlarından kaçınmak için şeker alımını mümkün olan en kısa sürede sınırlandırmaya çalışmalısınız.

Dipnotlar:

Plantarfasiitise: Topuk altındaki fasya bağ dokusunun zedelenmesi sonrası şiddetli topuk ağrıları ile karakterize bir rahatsızlık.

Rosacea: Bazı yüz kan damarlarının büyüdüğü, yanaklara ve burundan temizlenmiş bir görünüme neden olduğu bir durumdur.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2018, 23:55

Çok Fazla Şeker Yediğinizin 7 Belirtisi
Makaleye oy verin :