Doğal olarak trombosit sayısı nasıl artırılır?

Bugün, kanı yeniden oluşturmaya ve trombosit sayısını arttırmaya yardımcı olacak bazı doğal ilaçlar ve yiyecekler ortaya çıkaracağız.

Mikrolitre Başına 150.000’in Altındaki Trombosit Sayısı Tehlikeli

Akut enfeksiyon, suçiçeği, kızamıkçık, kabakulak veya Epstein-Barr virüsü gibi virüsler ve immün trombositopeni gibi otoimmün hastalıklar vücudunuzdaki kan trombosit sayımının azalmasına neden olabilir.

Ayrıca, diüretik veya aspirin ve ibuprofen gibi reçetesiz ilaçlar gibi bazı ilaçların bir sonucu olarak düşebilir.

Tipik olarak, sağlıklı bir normal trombosit, mikrolitre başına 150.000-450,000 trombosit bölgesinde bulunur. Mikrometre başına 150, 000 trombosit altında trombosit sayısı düşüktür.

Bu, hemen tedavi edilmesi gereken ciddi bir sorundur çünkü yaşamı tehdit edebilecek spontan kanamalarla karşılaşabilirsiniz.

Papaya Yaprak Suyu: Bitter Ama Trombosit Sayısını Artırmak İçin Etkili Bir Yol

Yıllar boyu, papaya yaprak suyu, düşük kan trombosit sayısını tedavi etmek için halk tıbbında kullanılmıştır. Trombosit sayısını arttırmak için günde iki kez 2 çorba kaşığı papaya suyu tüketmelisin.

Bu henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da, papaya yaprağı ekstresi umut verici sonuçlar sunuyor. Kırmızı kan hücresi ve trombosit sayısını önemli ölçüde artırabilir.

Yeşil Yapraklılar: Daha İyi Pıhtılaşma ve Daha Yüksek Trombosit Sayısı için K vitamini

Düşük trombosit bozukluğu olan kişilerde K vitamininin çok yararlı olduğu bilinmektedir.

Aslında, trombosit bozukluğu olan kişileri içeren bir çalışma, tedavide K vitamini kullananların% 27’sinin, gruptaki diğer insanlara kıyasla önemli gelişmeler yaşadığını göstermiştir.

Ayrıca, K vitamini kanama belirtilerini azaltmaya yardımcı oldu. Diyetinize dahil etmeniz gereken K vitamini açısından zengin yiyecekler arasında şalgam yeşillikleri veya lahana bulunur (bu yeşilliklerin yarısı 425 mc ve 550 mcg K vitamini içerir.

Yarım litre ıspanak, bu vitaminin 444 mcg’sine sahipken, aynı zamanda da yeşil soğan ve pancar yeşili aynı porsiyon boyutunda 530 ve 350 mcg’dir. Bunları smoothies, salatalar ve hatta çorbalara ekleyebilirsiniz.

Vitamin C-Zengin Gıdalar: Trombositlere Serbest Radikal Hasarı Karşılamak

Düşük trombosit sayısı olan kişiler günlük C vitamini alımlarına özellikle dikkat etmelidir. C vitamini açısından zengin besinler, limon ve portakal gibi narenciye ve domates, biber ve ıspanak içerir.

Serbest radikallerin neden olduğu hasarlarla savaşabilecek antioksidanlar bakımından zengindirler. C vitamini kullanan trombosit bozukluğu olan kişilerin% 35’inin mükemmel sonuçlar verdiği görülmüştür.

Kronik idiopatik trombositopenik purpura (vücutta çok düşük kan trombositleri ile karakterize edilen bir durum) olan bir kadını içeren bir çalışmada, C vitamininin 4 aylık kullanımının trombositlerin 20 x 10 (4) / mikrolitre kadar yükselmesine neden olduğu gösterilmiştir.

B12 Vitamini yönünden Zengin Gıdalar: B12 Eksikliğinden Trombositopeninin Üstesinden Gelmek İçin

Vitamin B12 eksikliği, düşük trombosit sayısı ile ilişkili bulunmuştur. Yani, bu eksikliği tedavi etmek için günlük diyetinize daha fazla B12 bakımından zengin gıda eklemelisiniz.

Deniz tarağı ve karaciğeri gibi deniz ürünlerini dahil etmeyi deneyin. Diğer iyi B12 vitamini kaynakları arasında peynir, yumurta, süt, takviye edilmiş tahıllar, somon, alabalık ve kümes hayvanları bulunur.

Amla veya Hint bektaşi üzümü: Ayurvedic Antioxidant Remedy

Hint bektaşi üzümü veya Amla olarak da bilinen Ayurveda tıbbında kullanılan popüler bir ilaçtır. Güçlü bir antioksidan, bağışıklık sistemi için son derece faydalı olan C vitamini içerir.

Bir hayvan çalışmasına göre, bir hafta boyunca Hint bektaşi üzümü sulu ekstraktı uygulanan fareler trombosit sayılarında bir artış yaşadı.

Sabah kahvaltısından önce sabahları sade bektaşi üzümü (3-4) yemek tavsiye edilir. Ayrıca, günde 2-3 kez, bal ile kombine meyve suyu 2 yemek kaşığı olabilir.

Sunshine: Vitamin D Ve Trombosit Üretimini Artırmak İçin

Vitamin D, trombosit üretiminde önemli bir rol oynayan kemik iliğinde belirli kök hücrelerin düzgün işlevini sürdürmek için gereklidir.

Güneş ışığına maruz kaldığında, vücudumuz doğal olarak bu vitamini üretir. Ayrıca, D vitamini açısından zengin gıdalar yağlı balık, yumurta sarısı, tahıl, meyve suyu, müstahkem süt ve karaciğer içerir. Yani, bu yiyecekleri diyetinize ekleyin ve güneşte zaman geçirin.

Buğday çimi: Temizlemek ve Kan Yapmak İçin Klorofil

Buğday tohumu, hemoglobin moleküllerine çok benzeyen mükemmel bir klorofil kaynağıdır.

Bir araştırmaya göre, buğday tohumu trombosit sayınızı artırabilir ve kırmızı ve beyaz kan hücresi sayımlarında ve hemoglobin düzeylerinde artışa neden olabilir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve kan trombosit sayısını arttırmak için her gün taze buğday tohumu suyu içmeniz yeterlidir.

Hafif Egzersiz: Dolaşım ve Yardım Platelet Üretimini Artırmak

Düzenli egzersiz vücudunuzu güçlendirmek ve kalori yakmakla kalmayacak, aynı zamanda kan dolaşımınızı ve bağışıklık sisteminizi de iyileştirecektir.

Bu sayede trombosit üretimini artıracaktır. Düşük trombosit sayısına sahipseniz, doktorunuza danışıp nazikçe yürümeyi ve esnemeyi unutmayın.

Aslında, eğer trombosit sayısı 15.000’in altındaysa, doktorunuzun izni olmadan egzersiz yapmamalısınız çünkü yorucu egzersiz kanamaya ve sağlığınıza çok zararlı olabilir.

20.000’den fazla trombosit sayısına sahipseniz, tempolu yürüyüş ve direniş band egzersizlerini denemelisiniz!

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2018, 03:19

Sending
User Review
0 (0 votes)