Evde künefe tatlısı nasıl yapılır? Çıtır çıtır künefe tarifi

Içten tarifi bulduğunuz süre ev koşullarında da lezzetli künefe yapabilirsiniz. Vereceğimiz tarifi ister küçük minik künefe tabaklarında isterseniz de büyük tavada bütün malzemeleri ek ederek yapabilirsiniz. Peki, künefe için gerekli malzemeler nelerdir? Künefenin çıtır çıtır olmasının sırrı nedir? Evde künefe nasıl yapılır? İşte, tavada künefe tarifi ve bütün püf noktaları…

TAVADA KÜNEFE TARİFİ

MALZEMELER

Künefe için;

*500 gram kadayıf

*300 gram künefe peyniri

*200 gram erimiş tereyağı

Şerbeti için;

*3 su bardağı su

*2,5 su bardağı toz şeker

*3-4 damla limon suyu

Tavayı yağlamak için;

*1-2 yemek kaşığı tereyağı

*1 yemek kaşığı pekmez

künefe

HAZIRLANIŞI:

Künefe tatlısını hazırlamaya ilk kez şerbetten başlıyoruz. Su ve şekeri tencereye koyarak kaynamaya bırakıyoruz. Şerbet kaynadıktan daha sonra içine 3-4 damla limon ilave ediyoruz. Kıvam aldıktan sonradan ocaktan indirerek dinlenmeye bırakıyoruz. Şerbetin çok artı kaynayarak ağdalı bir hal almasına müsade vermemelisiniz.

Şerbeti hazırladıktan sonra sıra künefenin kadayıflarını hazırlamaya geldi. Kadayıfları ufak minik parçalara ayırın. Derin bir kapta kadayıflar ile erimiş tereyağını buluşturun. Diğer bir tarafta da peynirleri dilimleyin.

Bütün malzemeler hazırsa acilen tavayı yağlayın ve bir tedarik pekmezi de beraberce sürün. Pekmez kadayıfların kızarmış görüntüsüne yardımcı olacaktır. sonradan kadayıfın bir miktarını yağladığınız tavaya her tarafına eşit miktarda gelecek şekilde yayın. Üzerine elinizde ayrıntılarıyla bastırın.

sonra peynirleri bütün yüzeye yayınlama. Yeniden üstüne eşit miktarda kadayıfı ek edin ve iyice bastırın. Kadayıfların peynirleri tamamen gizlemesine özen gösterin.

künefe tarif

Künefe hazırlanmış olduktan sonra ocağın altını açın ve bir tarafını beş dakika pişirdikten daha sonra çevirin ve tavayı bu esnada bitmiş yağlayarak öteki tarafını pişirin. Çevirme işlemi için düz bir porselen tabak işinizi görecektir.

Künefe hala pişerken ılınmış şerbeti ekleyin. Şerbeti en ince ayrıntısına kadar çektikten daha sonra ocaktan alın. Üstüne ister antep fıstığı, ister ceviz, isterseniz de fındık tozu serpin. Yanına dondurma veya kaymakla servis edebilirsiniz.

Sağlık Olsun…

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2018, 20:22

Evde künefe tatlısı nasıl yapılır? Çıtır çıtır künefe tarifi
Değerlendir