Geceleri Akıllı Telefonunuzu Kullanmamanız için Üç Önemli Neden!

Ancak, araştırmacılar akıllı telefonların sağlığımız ve mutluluğumuz üzerindeki etkilerini sürekli olarak inceliyorlar ve bulguları maalesef olumlu değil.

Cep telefonu radyasyonunu çoktan duymuş olmalısınız ki bu çok sayıda insanın endişe duyduğu bir şeydir. Görünüşe göre, bu telefonların yaydığı mavi ışık, çeşitli ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.

“Mavi ışık, tam ışık spektrumunun bir parçasıdır, yani her gün bu mavi ışığa güneştarafından maruz bırakıldığımız anlamına gelir. Ancak, akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve diğer LED ekranlar tarafından yüksek seviyelerde yayılan bu ışığa gece maruz kalma, görme gücünüze zarar verebilir. Ayrıca vücudunuzda doğal olarak uykuyu harekete geçiren melatonin hormonunun üretimini de engelliyor. ”

Bilim adamları, akıllı telefonların aşağıdaki üç sağlık sorunu ile ilişkili olduğunu bulmuştur:

1- Artan kanser riski

Geceleri artan ışık, uykunun bozulmasına neden olur ve bu, özellikle göğüs kanseri ve prostat kanseri olmak üzere kanser riskini artırır.

Melatonin güçlü bir antioksidandır ve kansere karşı vücudun doğal bir silahıdır, ancak “mavi ışık” ile bastırılır. Bu bir kez gerçekleşirse, büyük bir sağlık sorunu olmayabilir, ancak yatmadan önce akıllı telefon kullanımına devam edilmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

2- Yetersiz Uyku

“Mavi ışık”, yukarıda belirtildiği gibi melatonin üretimini bozar ve bu hormon vücudun uyku döngüsünü düzenler. Vücudun uyku düzeni bozulursa, çarpık uyku döngüsü birden fazla sağlık sorununa yol açacaktır:

Kilo almak Depresyon Kardiyovasküler Problemler Hafızanın Hatırlama Yetersizliği Yaşlı Cilt Daha yavaş tepki süresi

3- Göz Hasarı

Geceleri “mavi ışığa” maruz kalmak, retinahasarı vemerkezi görme kaybı veya önünüzü görme yeteneği kaybına ve kataraktlara yol açan maküla dejenerasyonuna sebep olur.

75 yaşındaki gibi katarakttan etkilenen, bulanık görüşlü gözlere sahip olan 35 yaşındaki bir hastanın doktoruna göre, uykuya dalmadan önce akıllı telefon kullanımı bu tür problemlerin ana nedenidir, ancak bunun daha fazla incelenmesi gerekmektedir.

Bunları okuduktan sonra, akıllı telefonunuzu hala yatmadan kullanabilir misiniz?

Dipnotlar:

Kardiyovasküler: Kalp ve damarlara ilişkin.

Maküla dejenerasyonu: Sarı nokta hastalığı.

Geceleri Akıllı Telefonunuzu Kullanmamanız için Üç Önemli Neden!
Makaleye oy verin :