Grip aşısı zararlı mı? Grip aşısı ne zaman yaptırılır?

Grip aşısı uygulandığı insanlarda %70 ile %90 oranında gribe karşı bir bağışıklık sağlar %10 ve %30 arasında da herhangi bir faaliyet göstermeyebilir. Grip aşısı ile ilgili Dr. Fevzi Özgönül, şunları söyledi; “Grip aşısı grip virüsüne karşısında olan bağışıklığımızı güçlendirerek koruma sağlar. Aşı tamamen vücudumuz grip virüsüne karşı antikor oluşturur. Grip aşısı olduktan 2 hafta sonradan vücudumuz tatmin edici antikora sahip olur. Böylece aşı olduktan 2 hafta sonra gribe karşısında savunmamız başlar. bu nedenle grip aşısı korunmak için yaptırılır fakat grip olduktan daha sonra tedavi için yaptırılmaz.”

Sağlık Bakanlığı grip aşısını kimlere öneriyor?

Grip aşısı grip virüsüne aleyhinde korunmak isteyen herkese aleyhinde uygulanabilir ama özellikle uygulaması gereken hastalık grupları şunlardır:

Hamileler

50 yaş ya da daha ihtiyar kimseler

Kronik hastalığı yer alan kişiler

Böbrek hastalığı olanlar

Diyabet(Diyabet olanlar)

Bağışıklık sisteminde yeteneksizlik veya baskılanma durumları (kanser hastaları, AIDS enfeksiyonu olanlar, organ nakli yapılmış olanlar, steroid hap alanlar, kemoterapi ya da radyoterapi uygulananlar)

Kan hastalıkları tedavisi görmüş ya da hastanede görmekte olanlar(Hemoglobinopatisi olanlar)

Mektep, fabrika gibi topluluklarda çalışanlar

Bakımevlerinde kalan ve kesintisiz hastalığı olan kişiler

Sağlık alanında çalışan doktor, hemşire ve sağlık durumu personelin tümüne uygulanmalıdır.

grip aşısı kimlere yapılır

Grip aşısı kimlere uygulanmamalıdır?

Grip aşısına karşı daha önce alerjik reaksiyonu olduğu saptanmış olan kişiler

6 aydan minik bebekler

Yumurtaya karşısında alerjisi olan kişiler

Geçmişte grip aşısı ile şiddetli alerjik reaksiyon problemi yaşayan kişiler

İnfluenza aşısı yapılmasını takiben 6 hafta içinde Gullian- Barre sendromu geçirme öyküsü olan kişiler

Ateşli dönemde iken grip aşısı uygulanmaması ve bu dönemin üzerinden bütün iyileşme sağlandıktan ve 1 hafta geçmesinden sonra grip aşısı uygulanması uygundur.

grip aşısı ne zaman yapılır

Grip aşısı ne zaman yapılmalıdır?

Grip mikrobu her mevsimde ortaya çıkabilir, bununla birlikte grip enfeksiyonlarının birçok Ekim – Mayıs ayları arasında oluşmaya başlar. Son yıllarda grip enfeksiyonlarının manâlı bir kısmı Ocak ve Şubat aylarında ortaya çıkmıştır.

Aşının koruyucu etkisi 2 -3 hafta sonradan ortaya çıkar. Bu neden ile nasihat edilen takvim grip aşısının aşı kullanıma sunulur sunulmaz grip salgını başlamadan önce Eylül – Ekim aylarında yapılması ve hastaların aşılanmalarının Aralık ayından önce bitirilmesidir. Oysa birey gribe yakalanmamış ise aşılama grip sezonunun ardına kadar uygulanabilir.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 04:01

Grip aşısı zararlı mı? Grip aşısı ne zaman yaptırılır?
Değerlendir