Mide Ağrısı, İshal, Eklem İltihabı, Boğaz Ağrısı İçin Kekik Yağının Faydaları

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, kekik esans yağının ve timol bileşeninin güçlü antiseptik özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Timol genellikle birçok ağız gargara ve antiseptik mendilde bulunur.

Başka bir çalışma, kekiklerin ağrıyı yatıştırdığını ve kekik yağının geleneksel olarak ağrıyı yüzlerce yıldır hafifletmek için kullanıldığını göstermiştir.

İran’ın Babol Tıp Bilimleri Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmanın bulguları, kekiklerin son derece güçlü bir ağrı kesici bitki olduğunu ve adet ağrılarını ibuprofen’den daha iyi azalttığını doğruladı.

Bu çalışma, 18-24 yaşları arasında zor adet dönemi geçirdiği bildirilen 84 kız üniversite öğrencisinin hepsinin birinci derecede tipik olarak abdominal krampları içeren ağrılı adet kanaması yaşadığını göstermiştir.

Aybaşı dönemi boyunca, genellikle bulantı, baş dönmesi, sırt ağrısı ve baş ağrıları gibi semptomların eşlik ettiği ağrılı kramplardır. İkincil ağrılı adet altta yatan başka bir durumla ilişkili olan adet ağrıları ile kendini gösterir.

Ayrıca, birincil dismenore, adet kanamasının başlangıcından sonraki iki yıl içinde meydana gelir ve kadınlar aylık döngünün diğer kısımlarında pelvik ağrı hissetmezler.

Kekik yağının en önemli kullanımlarından bazıları:

Antiromatizmal: Romatizma, eklem iltihabı, yanlış veya tıkanmış dolaşım veya gut, kanında ürik asit gibi artan toksin konsantrasyonunun bir sonucudur. Kekik esansiyel yağı her iki durumda da idrar söktürücü özelliği vardır ve idrar yoluyla toksinleri ortadan kaldırır. Ayrıca sirkülasyonu aktive eden bir uyarıcı görevi görür.

Antiseptik: Güçlü antiseptik özellikleri ağrılı yerleri ve yaraları hızla tedavi eder ve enfeksiyonları önler. Bu kapasitenin ana nedeni, Karyofillen ve Camphene gibi bileşenlerin varlığıdır.

Hipertansif: Kan basıncını yükselterek normalize eder, bu nedenle tansiyonu düşük olan ve bilinçsiz olan ve halsiz olan insanlar için faydalıdır.

Tonik: Bu uçucu yağ sirkülasyonu güçlendirir ve bağışıklığı güçlendirir, sinir, kalp ve sindirim sistemi, kaslar ve cilt sağlığını destekler.

Bu faydalı bitkinin ek kullanım alanları: Thymol, hücre zarlarındaki sağlıklı yağ oranını korur ve güçlendirir. Tüketimi beyin, böbrek ve kalp hücre zarlarında DHA (dokosaheksaenoik asit, bir omega-3 yağ asidi) seviyesini artırır. Kekik esansiyel yağının kimyasal bir bileşeni olan timol, cilde kan akışını hızlandırır ve böylece yaraların ve cilt sorunlarının iyileşmesini hızlandırır. Tırnak mantarını tahrip eder. Parazitleri öldürür İdrar yolu ve mesane enfeksiyonlarını tedavi eder ve idrar söktürücü özellikleri etkinliğini artırır. Bazılarını sıcak komprese dökün ve etkilenen bölgelerde siyatik, gut, romatizmal ağrı, burkulma, kas ağrıları, spor yaralanmaları, eklem iltihabı tedavisi için uygulayın. Zayıf veya eksik dönemler için adet kanamasını uyarmak için sitzbath veya masaja ekleyin. Candida ve vajiniti tedavi etmek için kullanabilirsiniz Lavanta, biberiye ve sedir ağacı ile karıştırın ve kafa derisine masaj yaparak kellik bölgesini tedavi etmek için üzüm çekirdeği ve jojoba taşıyıcı yağları ekleyin. Birkaç ay boyunca günlük tekrarlayın. Sporcunun ayağına, düzgün veya seyreltilmemiş olarak uygulayın, ancak cildi korumak için önceden bölgeye biraz yağlı krem ​​sürün. Kekik, doğal el dezenfektanlarında yaygın olarak kullanılan bir içeriktir. Akne ve siğillerin tedavisi için yüz yıkamada veya saç tonik olarak kullanabilirsiniz. Böcek sokmaları ve ısırıkları yumuşatmak için taze otu ezin veya seyreltilmiş yağ kullanın ve bölgeye uygulayın. Taze ürünler için% 1’lik bir antibakteriyel yıkama solüsyonu kullanın Kekik böcekleri evinizden uzak tutacaktır. Tahrişleri önlemek için, kekikleri her zaman kombinasyon halinde kullanmak akıllıca olur. Lavanta, çam, limon, bergamot, greyfurt ve biberiye esansiyel yağı ile harmanlayabilirsiniz.

Dipnotlar:

Timol: Kekik yağında bulunan ve tatlandırıcı ve koruyucu olarak kullanılan beyaz kristalli bir bileşik.

Abdominal: Karın

Dismenore: Tipik olarak abdominal krampları içeren ağrılı adet kanaması.

Pelvik: Kalça kemikleriarası boşluğuna ilişkin

Sitzbath: Oturularak yıkanılan küvet.

Candida: İnsanlarda ve hayvanlarda mantar hastalığına yol açabilen bir maya cinsi.

Vajiniti: Vajina İltihabı

Jojoba: Yaygın olarak kozmetikte kullanılan Amerikan çalılarının tohumlarından elde edilen bir yağdır.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2018, 12:07

Mide Ağrısı, İshal, Eklem İltihabı, Boğaz Ağrısı İçin Kekik Yağının Faydaları
Makaleye oy verin :