Salatalık Nasıl Dik Yetiştirilir?

Salatalık Yetiştirmek İçin Dikey bahçe alışılmadık bir kavram gibi gelebilir, ancak aslında bunu yapmak için birçok yol vardır.

Bu yöntem son zamanlarda daha popüler hale gelmiştir, çünkü bahçıvanların arka bahçede daha fazla yer kazanmasına ve hasat sürecini kolaylaştırmasına izin vermektedir.

Dikey yöntem, salatalık yetiştirmek için özellikle tavsiye edilir, çünkü aksi halde çok yer kaplarlar. Salatalıklarınızı dikey olarak büyütmeyi ve günlük işlerinizi nasıl kolaylaştıracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Salatalık, eski moda şekilde dikilirse genellikle 4 ila 6 metrekare üzerinde oturabilir. Dikey olarak büyüyerek, bol miktarda yer tasarrufu sağlayabilir ve bunu yükseltilmiş yatakları, konteynırları veya küçük arazileri kullanarak yapabilirsiniz.

Salatalık Nasıl Dik Yetiştirilir?

Büyüyen dikey salatalık başlangıç aşaması

Uygun bir kap ve kafes bulun

Bunu doğru yapmak için, etrafta büyük bir konteynere ihtiyacınız olacak (yaklaşık 30 cm derinliğinde ve genişliğinde). Salatalık farklı türde olabildiğinden, farklı olarak da uygulama yapılır. Örneğin, bir asma çeşidi yetiştirirseniz, uzun boylu olur ve çalı çeşidini yetiştirirseniz, kısa kalır.

Uygun çardak boyutunu bulun / Desteği sağlayın

Büyümek için, salatalık bir tel örgü çit, bahçe ağları veya kafes oluşturarak yapabileceğiniz yükseklik desteğine ihtiyaç duyar.

Eğer kafes ile gitmeye karar verirseniz, maksimum 1,8 metreye kadar olanları bulmayı unutmayın. Eğilmemesi için sert bir kafes almayı unutmayın.

Yerleştirdiğinizde, alt kenarı 15 santimlik toprak seviyesinin üzerinde tutun. Bunu yaptığınızda, ayıklama ve yetiştirme sürecini hafifletirsiniz. Ayrıca, çardağı avlunun en uzak kısmına yerleştirin, böylece asmalar kalan bitkiler üzerinde gölge atmaz.

Dikim alanını hazırlayın

Toprağı dikime hazır tutmak gerçekten önemlidir. İlk olarak, toprakta bir 20 cm delik kazmak gerekir. Toprağı sürerken3 santimlikorganik gübre tabakasını karıştırın.

Bunu sabit bahçe tırmıklarını kullanarak yapabilir ve çardak çizgisi boyunca toprağı toplayabilirsiniz. Bu adım önemlidir, çünkü dikim yatağını yerden 7-8 cm yukarı kaldırır.

Dikim ve yayılma

İşte, yapacağın ilk şey tohumları ekmektir. Onları ya tencerede ya da doğrudan işaretlenmiş yerde dikmelisiniz. 2 cm toprak kullanarak tohumları kapatın.

Sonra, tohumların çimlenmesine izin vermelisin. Bu işlem bittiğinde, yaprakların büyüyen yapraklarını fark edeceksiniz, bunları transfer etmeniz gerekecektir.

En sağlıklı fideler ile başlayın ve daha büyük bir tencereye veya donmamış zemine aktarın. Bunu yapmak için en uygun dönem ilkbahar veya yaz aylarındadır, bu yüzden en uygun sıcaklığa sahip olursunuz (ideal sıcaklık 70 F (20 C) olur).

Ancak, daha sıcak bölgelerde yaşıyorsanız, yıl boyunca ideal bir iklime sahip olduğunuz için bu mevsimleri beklemek zorunda değilsiniz. İsterseniz toprağa ayrışmış gübre atabilirsiniz.

Dikey salatalık yetiştirmeyi mümkün kılan faktörler:

Pozisyon

Salatalık, mümkün olduğunca sık güneş ışığına maruz kalmak zorunda. Ayrıca, rüzgâr onlara karşı çok dostane değildir, bu yüzden onları güvende tuttuğunuzdan emin olun. 50 F (10 C) sıcaklıkta veya daha düşük bir sıcaklıktaysanız, salatalık büyümeyecektir. Bunu doğru yapmak için ideal sıcaklık 60 – 95 F (15 – 35 C) arasındadır.

Toprak

Salatalıklarını eklediğiniz toprağın kuru, derin ve gevşek olduğundan emin olun. Toprağın da organik olması ve pH nötrlüğünü istemesi gerekiyor.

Su

Salatalıkların dikey olarak yetiştirilmesinde suyun her zaman mevcut olması çok önemlidir. Salatalıkları derin sulayın ve her zaman, böylece toprak nemli kalır. Dahası, her üç ila dört günde bir sulama yapmanız gerekir.

Daha kuru bir alanda bırakırsanız, bunu daha sık yapın. Sadece sarmaşıklar olgunlaşmaya başladığında, saman örtüsünü10cm derinliğe çıkarmanız gerekir. Ayrıca, yaprakları sudan uzak tutmayı unutmayın, böylece mantarların oluşmasını önlersiniz.

Gübre

Salatalık dikey olarak büyürken, yavaş yavaş toprağa yerleştirilmiş gübre kullanmak zorunda kalacaksınız. Asmalar her iki veya üç haftada bir gübrelenmiş olmalıdır.

İlk bitki çiçeklenmesi, onları yaşlı gübre ile kuvvetlendirmeniz gerektiğini gösteren bir göstergedir. Alternatif olarak, sulandırılmış seyreltilmiş sıvı organik gübre kullanabilirsiniz. Bitki sulama ile birlikte bunu yapın.

Ancak Bitkiler çok fazla gübrelenmemelidir, bitkileri mahvedecek ve daha az meyveye yol açacaktır.

Ek ipucu:

Salatalıkları en iyi şekilde korumalı böylece asmaların büyümesini, çiçeklenmesini ve daha fazlasını üretmesini teşvik etmiş olursunuz. Salatalıktan uzak tutulması gereken zararlıları uzak tutmayı hiçbir zaman unutmayalım.

Salatalık Nasıl Dik Yetiştirilir?
Makaleye oy verin :