Soğuk havalarda nasıl spor yapılır?

Faydalı Bilgin – Soğuk havalarda nasıl spor yapılır? Spora alışık olmayanlar için soğuk havalarda ki özellikle kış mevsimlerinde spora devam etmek bir hayli güçtür.

Yürüyün yürüyün yürüyün!

Canınız yukarıdaki egzersizlerin hiçbirini yapmak istemiyorsa sizin için yine bir kolaylık sağlıyoruz! Yürüyüş yaparak da formunuzu koruyabilirsiniz. Kulaklığınızı takın ve fırsatını buldukça yürüyün. Yürümek hem formunuzu koruyacaktır hem de düşünmenizi ve psikolojik olarak rahatlamanıza yardımcı olacaktır

1516271086-4yx2.jpg

Kıyafet seçimi

Soğuk havalarda genellikle sık sık yapılan hatalardan bir tanesi de sürekli hareket halinde olunacağı düşüncesi ile kalın ve tek katlı kıyafetlerin tercih edilmesidir. Bu oldukça yanlış olan düşüncenin olması gereken kısmı ise en içte vücut neminizi kontrol altına alacak en dışta yağmur ve kardan koruyacak birden fazla kıyafet tercih edilmelidir.

1516271085-0pnO.jpg

Sağlıklı spor için gün ışığı şart!

Genellikle gündüz yapılan spor fayda saplamaktadır. Bunun nedeni ise beyin havanım kararmasıyla beraber uykuyu uyaran kimsayal melatonini salgılamasıdır. 

1516271084-XJ2T.jpeg

Evde kendinize egzersiz köşesi belirleyin!

Havanın soğuk olması tedirgin mi ediyor! O halde evinizin bir köşesini egzersiz köşesi yapabilirsiniz. Günlük kendinize süre ve egzersiz belirleyin ve soğuk havalarda evde de egzersizlerini devam ettirerek formunuzu koruyabilirsiniz.

Havuza girin!

Bildiğiniz gibi havuz egzersizleri yüzmek bütün vücudu çalıştırdığı için yaz kış farketmeksizin havuza girmek yüzmek sıklıkla önerilmektedir. ”Kışın havuza mı girilirmiş yahu” demeyin kışın kapalı havuzlara gidebilir  ve formunuzu koruyabilirsiniz.

1516271082-scUB.24

Merdiven egzersizi yapın!

Gün içerisinde evde, iş yerinde veya alışveriş yapamaya gittiğiniz AVM’lerde yürüyen asansörleri ve asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih edebilirsiniz. Günlük 5 dakikaya tekabül edecek şekilde merdiven inip çıkarak formunuzu koruyabilirsiniz.

1516271084-6GZ2.jpeg

Bu bilgiyi arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2018, 23:30

Soğuk havalarda nasıl spor yapılır?
Değerlendir