Vücudun Su Toplamasının Sebepleri ve Doğal Çözüm Önerileri

Su tutulmasının en yaygın nedenleri arasında adet öncesi sendromu, fiziksel hareketsizlik, hareketsiz yaşam tarzı, hamilelik ve bazı ilaçların kullanımı yer alır.

Şişme, genellikle uzun bir uçuş sırasında da ortaya çıkar. Ödem çoğu zaman ciddi değildir, ancak zaman zaman böbrek hastalığının veya kalp yetmezliğinin belirtisi olabilir. Bu nedenle, her zaman ödem tedavisi için bir yol bulmalısınız.

Bunlar su tutmanın ana nedenleridir ve İşte tedavi yolları:

İşlenmiş Gıdaların Aşırı Tüketimi

İşlenmiş gıdalar, ödemin ana nedenlerinden biri olan şeker ve sodyum açısından zengindirler. Zehirli doğaya sahip olan ve böbreklere ve karaciğere yük bindiren zengin yapay gıda katkı maddeleridir. Şeker bakımından zengin gıdalar kan şekeri ve insülin seviyelerini yükseltir.

Aşırı Tuz alımı

Tuz bakımından zengin besinler tüketirseniz ve yeterince su içmezseniz, vücut rezervleri kullanmaya başlar ve ödemlere neden olur. Suyun yardımıyla, insan hücreleri 20 kata kadar genişleyebilir.

Tuz ayrıca işlenmiş etlere, sebze konservelerine, çeşnilere, vb. Eklenir. Sofra tuzundan kaçınmalı ve Celtic ve Himalaya deniz tuzu kullanmaya başlamalısınız.

Susuzluk

Dehidrasyon, bir kişi yeterli miktarda su içmediğinde ortaya çıkar. Bu durumda, vücut hayatta kalmak için su tutar ve bu vücutta şişmelere neden olur. Kahve ve soda içeceklerinden kaçınmayı ve daha fazla su içmeyi unutmayın.

B6 Vitamini Eksikliği

Vücuttaki B6 vitamini eksikliği genellikle su tutulmasına neden olur.

CaringSciences Dergisi, adet öncesi sendromu nedeniyle su tutulumu yaşayan kadınlarla ilgili bir çalışma yayınladı. Günlük B6 vitamini alımı durumlarını iyileştirdi.

Suda çözünür olduğu için, B6 vitaminini doğal besinler şeklinde tüketmek en iyisidir. B6 vitamini açısından zengin yiyecekler arasında ton balığı, ayçiçeği çekirdeği, antepfıstığı, kabuklu patates, kuru meyveler, tavuk, yağsız dana eti, hindi ve muz bulunur.

Magnezyum Eksikliği

Ödem, çoğu zaman vücudun çeşitli fonksiyonları için vazgeçilmez bir mineral olan magnezyum eksikliğinden kaynaklanır. Araştırmacılar, 200 miligramlık günlük dozun, adet öncesi belirtileri olan kadınlarda su tutulmasını azaltabildiğini bulmuşlardır.

Bu nedenle, fındık, tam tahıllar, kuru meyveler, bezelye, ıspanak, koyu yeşil sebzeler, bitter çikolata ve avokado gibi daha fazla magnezyum açısından zengin yiyecekler tüketin.

Potasyum Eksikliği

Potasyum, vücuttaki hücrelerin, dokuların ve organların düzgün çalışması için hayati önem taşır ve su dengesini düzenler. Yüksek miktarda tuz tüketirseniz ve potasyum açısından zengin yiyecekler tüketmezseniz, ödem sorunu ile karşı karşıya kalırsınız.

Potasyum, sodyum seviyelerini düşürdüğü için su tutulmasını azaltır. Kavun, karpuz, domates ve honey melon (şamama: yeşilimsi sarı pürüzsüz kabuklu, içi yeşilimsi beyaz ve tatlı bir kavun. ) özellikle Potasyum bakımından zengindirler.

Aşağıdaki bitkilerin güçlü idrar söktürücü özellikleri vardır ve bu nedenle su tutulmasını etkili bir şekilde azaltırlar.

Atkuyruğu:

Bir çalışmaya göre, atkuyruğu otu, idrar söktürücü etkilere sahiptir.

Maydanoz:

Bu bitki halk hekimliğinde bir diüretik bir üne sahiptir.

Hibiscus [1]:

Ebegümeci bir tür idrar söktürücü olarak halk hekimliğinde kullanılmaktadır. Yeni yapılan bir çalışma bunu destekler sonuçlar ortaya çıkarmıştır.

Sarımsak:

soğuk algınlığı, üzerindeki etkisi bilinen sarımsak, tarihsel bir diüretik olarak kullanılmıştır.

Rezene:

Bu bitki aynı zamanda idrar söktürücü etkilere sahiptir.

Mısır püskülü:

Bu bitki geleneksel olarak tüm dünyada su tutma tedavilerinde kullanılmaktadır.

Isırgan Otu:

Bu su tutmayı önlemek için kullanılan başka bir halk çözümdür.

Kızılcık suyu:

Kızılcık suyunun idrar söktürücü etkileri vardır.

Karahindiba:

Vücutta su tutulumunu azaltarak zayıflamaya yardımcı olur.

Dipnotlar:

[1] Ebegümeci, Gülhatmi veya Amber çiçeğine verilen ortak isim.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2018, 20:18

Vücudun Su Toplamasının Sebepleri ve Doğal Çözüm Önerileri
Makaleye oy verin :